horgásszunk.hu horgászboltok, gyártók linkjei, halászháló kötés
támogatói linkek


dorogma panzió tiszadorogma


legfrissebbek
Bojlireceptek
Sügérhorgászat
A balaton halai
A nagy harcsa szomorú sorsa
Horgasszunk.hu póló
linkek
Gyártók A-H
Gyártók I-P
Gyártók Q-Z
Társoldalak
Kapcsolat
Hírlevél
Horgasszunk.hu blog google blogger blogspot
állandó rovatok

Letölthető horgászjátékok 2.

Letölthető horgászjátékok
A VMSZ jelenti a Balatonról
Ingyenes dolgok horgászoknak
Szolunáris táblázat 2008.
Vízállásjelentés
Halászháló kötés
idõjárás




 


Tengeri horgászat és a horgászorsóink épsége 1. rész
A peremfutó orsó védelme

Ahhoz, hogy sokáig örömüket leljük a peremfutó orsónkban, tengeri horgászatok előtt és után után érdemes néhány alapvető dolgot betartanunk.
Ha a legelső horgászat előtt az orsót egy vékony réteg műszerolajjal bekenjük, akkor már az első pillanattól védve van az orsó. Kiválóan alkalmas erre a célra a Ballistol nevű speciális olaj, amit bármelyik vadászboltban megvásárolhatunk. Sosem az orsóra vigyük fel az olajat, hanem egy puha ruhára. Az olaj víztaszító tulajdonsága miatt, amikor az orsó vizes lesz, a leszaladó sósvíz-cseppek az orsó belsejébe juthatnak, ezzel elindítva a korróziót. Különösen fontos, hogy a dobot is kezeljük le még a zsinór felcsévélése előtt. Ugyanis a száradó zsinóron, különösen a fonotton, sókristályok csapódnak ki, amik a fémdobok bevonatának gyorsabb kopását és ezáltal a fém korrózióját segítik elő. Ha tengeri horgászat után huzamosabb ideig nem fogjuk édesvízen használni az orsót, akkor a zsinórt ajánlatos átcsévélni a dobról egy másikra, miközben egy vizes ruhán húzzuk át a zsinórt. A végén majd meglepődünk majd a sok szennyeződésen, ami a ruhán maradt!

orsó dob   hajtókar csavar   hajtókar

Ezek az általános szabályok. Mik azok, amiket minden horgászat után el kell végezni?
Tekerjük fel az összes zsinórt, tekerjük a féket maximumra és hideg vizű zuhanysugárral öblítsük le. Ne merítsük vízbe! Ezután engedjük ki a féket, vegyük le a dobot és minden alkatrészt töröljünk szárazra. Majd újra kezeljük le az orsó alkatrészeit a fentebb már említett olajjal.

felkapókar görgő   hajtókar

Szükség esetén kis olajat cseppenthetünk a forgórészekre, hajtókar gombjára, felkapókar-görgőjére. Arra mindig kényesen ügyeljünk, hogy a fékhez sose kerüljön olaj!!!
Ha ezeket a tanácsokat betartjuk, akkor a tengeri horgászat sem árt meg a saját édesvízre gyártott peremfutó orsónknak.
De mi a helyzet a multiorsóval? Folytatás itt: Multiorsónk védelme a sós víztől


 

 


idõjárás