horgásszunk.hu horgászboltok, gyártók linkjei, halászháló kötés

támogatói linkek


dorogma panzió tiszadorogma



 



legfrissebbek
Bojlireceptek
Tiszalúci kalandozás 1. rész
Megdõlt a ponty világrekord!!!
Ingyen horgász katalógus, DVD
Horgasszunk.hu póló
linkek
Gyártók A-H
Gyártók I-P
Gyártók Q-Z
Társoldalak
Kapcsolat
Hírlevél
Horgasszunk.hu blog google blogger blogspot
állandó rovatok

Google Adsense pénzkeresés

Letölthető horgászjátékok
A VMSZ jelenti a Balatonról
Ingyenes dolgok horgászoknak
Szolunáris táblázat 2007.
Vízállásjelentés
Halászháló kötés
idõjárás




 

Lazacok ikráztak pisztrángutódokat

A Tokiói Egyetem kutatóinak sikerült elérniük, hogy lazacok egészséges és szaporodni is képes pisztrángutódoknak adjanak életet. A biomérnökök technológiáját amerikai tudósok is alkalmazni fogják, hogy megmentsenek veszélyeztetett halfajokat.

A japán projekt vezetője, Goro Josizaki kollégáival frissen kikelt, steril maszu lazacokba injekciózott hím szivárványos pisztrángoktól vett, a spermafejlődésért felelős őssejteket – írja az ABC News. Huszonkilenc felnőtt hím lazacból ezután tíz pisztrángspermát termelt, öt nősténylazac pedig a kutatók nagy meglepetésére pisztrángikrákat rakott le. Josizaki magyarázata szerint az őssejtek olyan kezdetlegesek voltak, hogy a nőstényekbe is be tudtak épülni. Az ikrákból kikelt halak DNS-ét megvizsgálva kikerült, hogy száz százalékban szivárványos pisztrángok, ráadásul szaporodni is képesek.

Isteni ikra

A Science című szaklapban is közölt felfedezést lelkesen üdvözölte az Idahói Egyetem zoológus professzora, Joseph Cloud, aki szerint a japánok eredménye "régóta a legjobb dolog, ami a természetvédelmi biológiában történt." Cloud a módszer segítségével a kihalás szélén levő vagy veszélyeztetett halfajokat mentene meg. Josizaki közreműködésével már el is indult egy az amerikai kormány által támogatott projekt, amelyben csendes-óceáni lazacokat próbálnak szaporítani pisztrángszülőkkel.

lazac
A csendes-óceáni lazacot szaporítanák (kép: britannica.com)

A japán kutatók gyakorlatiasabb célokra használják a technológiát: az ország éttermeiben kedvelt csemegének számító kékúszójú tonhal populációját szeretnék megnövelni. Josizaki az ABC-nek elmondta, hogy a két méteresre is megnövő tonhalat mérete miatt igen nehéz tengeri farmokon nevelni. A kutató most azzal kísérletezik, hogy miként lehetne makrélákkal tonhalat "gyártani". "Hely- és költségtakarékos megoldás lenne" – fogalmazott a tudós.

idõjárás